بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چمن مصنوعی-آسیاچمن کاملا محفوظ می باشد

English العربیه

خرید ژئوتکستایل

  • تاریخ انتشار
  • 12 بهمن 1400

در زندگی روزمره با انواع مختلفی از منسوجات احاطه شده ایم. ژئوتکستایل ها هم اندکی از آن ها متفاوت می باشند، اما به دلیل کاربردی که در بیش از 80 پروژه مختلف دارند، بسیار محبوب واقع شده اند. این ها به سادگی الیاف مصنوعی و یا حتی طبیعی هستند که تبدیل به یک پارچه با خواص نفوذپذیری می شوند و در برابر تجزیه زیست محیطی تا جایی که امکان دارد، مقاومت خود را حفظ می کنند و سازگاری می یابند.
در ابتدا ژئوتکستایل ها به عنوان جایگزین فیلترهای خاک در نظر گرفته شده بودند. و حالا این پارچه ها بسته به خواصی که دارند، برای پروژه های جداسازی، تقویت کنندگی، فیلتر، محافظت، زهکشی و مقابله با علف های هرز زیر چمن مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند.به طور کلی می توان گفت که خرید ژئوتکستایل بیشتر برای پروژه های شهری و محیط زیستی صورت می گیرد.

خرید ژئوتکستایل

خرید ژئوتکستایل
 

شرکت آسیاچمن به عنوان اولین و بهترین کارخانه چمن مصنوعی در ایران و خاورمیانه تحت لیسانس شرکت تیولون هلند، اقدام به ارائه انواع مختلفی از این محصول نموده است تا تمامی پروژه ها با هر هدفی که دارند بتوانند بهترین نوع چمن مصنوعی را انتخاب کنند.
در کنار این مورد، آسیاچمن انواع مختلفی از ژئوتکستایل ها را مطابق با پروژه راه سازی، جاده سازی، سد سازی، چمن مصنوعی و غیره ارائه می دارد. این ژئوتکستایل ها از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دوام و ماندگاری بسیاری دارند. کافی است برای مشاوره و خرید با تیم آسیاچمن در تماس باشید.


تاریخچه ژئوتکستایل
در ابتدا، ژئوتکستایل ها به عنوان پارچه های فیلتر شناخته می شدند. در دهه 1950، R.J Berrett شروع به کار با ژئوتکستایل ها نمود، از آن ها برای پروژه های کنترل فرسایش مانند پشت سدهای بتنی پیش ساخته، زیر ریپ راپ هایی سنگی بزرگ، زیر بلوک های بتنی کنترل فرسایش از پیش ساخته و غیره به کار برد. به این ترتیب او  از پارچه های مونوفیلامنت یا تک رشته ای همراه با 6 تا 30 درصد از فضای باز استفاده کرد. نیاز به نفوذپذیری، در کنار حفظ خاک، استحکام و قابلیت کششی پارچه موجب شده است تا ژئوتکستایل ها برای استفاده در شرایط فیلتراسیون ایده آل باشند.


آیا می دانستید؟
شواهدی به دست آمده است که در عصر فرعون ها، ژئوتکستایل ها در ساخت جاده ها به کار گرفته می شدند تا خود جاده ها و کناره های آن محکم و استوار باشند.

اما انتخاب و خرید ژئوتکستایل ها دوباره اوج گرفته است. ژئوتکستایل ها یکی از اولین محصولات پارچه ای و منسوجات می باشند که احتمالا در تاریخ بشر مورد استفاده قرار گرفتند. جالب است بدانید که کاوش مکان های مختلف در مصر نشان می دهد که از حصیرهای کتان و چمن استفاده می کردند. در ابتدا ژئوتکستایل ها معمولا با الیاف طبیعی یا پوشش گیاهی ترکیب شده با خاک برای بهبود پایداری جاده ها ساخته می شدند.


آیا می دانستید؟
لایه ژئوتکستایل ها به طور موفقیت آمیزی در پروژه های جاده سازی از 30 سال پیش تا به حال به کار گرفته می شوند؟

خصوصیت های ژئوتکستایل ها
ژئوتکستایل ها باید قادر به تبادل مواد بین خاک و هوا باشند، از این رو برخی از انواع این محصول باید برای گیاهان و رشد ریشه ها نفوذپذیر باشند و برخی دیگر باید آب را زهکشی کرده و اجازه دهند تا آب وارد خاک شود بدون این که فرسایشی به وجود بیاید و غیره. این ویژگی ها زیر موجب شده است تا وجود ژئوتکستایل به یک ضرورت تبدیل شود:

●    خصوصیت های فیزیکی: گرانش مخصوص، وزن، زبری و تراکم
●    شخصیت های مکانیکی: سختی، استحکام کششی، کشش پذیری، مقاومت در برابر ترکیدگی، انعطاف پذیری، مقاومت در برابر اصطکاک و مقاومت در برابر پاره شدن
●    خصوصیت های هیدرولیکی: نفوذپذیری، قابل انتقال،
●    تخلخل، کدورت، گذردهی
●    خصوصیت های تخریب: مقاوم در برابر زیست محیط، هیدرولیک، نور، تخریب شیمیایی و مکانیکی
●    خصوصیت های استقامتی: مقاومت در برابر سایش، کشیدگی و طول انسداد


ژئوتکستایل و چمن مصنوعی
ژئوتکستایل به عنوان محافظ بکینگ و زهکشی کننده در اجرای پروژه های چمن مصنوعی عمل می کند. این لایه با جداسازی چمن مصنوعی از لایه زیرین جهت جلوگیری از نشست بیش از حد و رشد علف هرز در زیر چمن مصنوعی نصب می شود. قرار دادن چمن مصنوعی بر روی خاک یا سنگدانه ها بدون نصب لایه ژئوتکستایل باعث جابجایی یا حتی نشست چمن مصنوعی می شود.
اما در مقابل با خرید ژئوتکستایل و نصب آن در زیر چمن مصنوعی، علف هرز و گیاهان کوچک پس از رشد و عبور از لابلای سنگدانه ها و شن قادر به عبور از لایه ژئوتکستایل و نفوذ به چمن مصنوعی نیستند. این لایه قابل استفاده در زمین های ورزشی هم چون فوتبال، فضاهای تزیینی هم چون محوطه سازی منازل و ویلا، پارک ها و زمین های بازی، فرودگاه ها، رستوران ها، محیط های تفریحی و فضای سبز پشت بام (روف گاردن) می باشد.


انواع ژئوتکستایل ها
انواع مختلفی از ژئوتکستایل ها برای عملیات مختلف وجود دارند. اگر چه توضیح و ذکر هر یک از آن ها در این مقاله عملا امکان پذیر نیست، اما ما می توانیم درباره چهار نوع اصلی از این محصول از جمله بافته، نبافته، پلی سان (Polyspun) و اسپان باند (Spunbond) صحبت کنیم که احتمالا برای خرید ژئوتکستایل با آن ها مواجه می شوید.


ژئوتکستایل های بافته
این ژئوتکستایل های بافته اساسا برای کاربردهای جداسازی و تقویت به کار می روند. قدرت کششی و گنجایش بارگیری بالا مشخصه هایی است که آن ها را برای پروژه های ذکر شده مناسب می سازد. این ها نسبتا نفوذناپذیر هستند، در حالی که با زهکشی مناسبی هم همراه نیستند، هم چنین دارای استحکام فشاری بالایی می باشند که موجب شده است برای استفاده در ساخت جاده ها و غیره گزینه مناسبی در نظر گرفته شوند.


ژئوتکستایل های نبافته
با خرید ژئوتکستایل نبافته متوجه می شوید که منسوجاتی است که از نظر قابلیت کششی، برشی یا فشاری اندکی ضعیف است، اما هم چنین برای حوزه هایی مانند جداسازی، زهکشی و یا فیلتراسیون بسیار گزینه مناسبی به شمار می رود. آن ها هم چنین برای پروژه های هارد اسکیپ و یا کنترل فرسایش ایده آل به نظر می رسند.


ژئوتکستایل ها پلی سان

ژئوتکستایل های پلی سان در رده ژئوتکستایل های نبافته قرار می گیرند که جداسازی از جمله مهم ترین کاربردهای آن ها به شمار می رود. از جمله خواص آن ها نفوذپذیری می باشد، از این رو برای زهکشی نیز به کار می روند، اما نمی توانند هیچ جوره برای پروژه های تقویت کنندگی مناسب در نظر گرفته شوند. این ژئوتکستایل ها بیشتر به عنوان لایه محافظ در برابر علف های هرز در پروژه های اجرای چمن مصنوعی تزئینی و ورزشی رایج می باشند.


ژئوتکستایل های اسپان باند
 در نهایت نوبت به ژئوتکستایل اسپان باند می رسد که از انواع نبافته به شمار می رود و با استفاده از یکی از سریعترین روش های تولید پارچه ساخته می شود. در طول پروسه تولید، رشته های اکسترود شده در یک کمربندی می چرخند و توسط حرارت به هم وصل می شوند. این نوع از ژئوتکستایل برای زهکشی مناسب می باشد و نمی تواند به عنوان تقویت کننده به کار رود.
این ها به همان اندازه که برای زهکشی به کار می روند، برای مانع علف های هرز هم مناسب می باشند. از این رو می توانید در پروسه نصب چمن مصنوعی ایرانی نیز روی این نوع از ژئوتکستایل ها نیز حساب باز کند.

اگر شما مایل هستید بیشتر در مورد لایه ژئوتکستایل بدانید و با این لایه بیشتر آشنا شوید به مقاله لایه ژئوتکستایل رجوع کنید.


کاربردهای ژئوتکستایل
برای این که هنگام خرید ژئوتکستایل درک بیشتری از آن داشته باشید، بدانید که می توان آن را به طور کلی یک نوع منسوجاتی دانست که برای زیر خاک کاربرد دارد. این امر ژئوتکستایل را در کاربردهای مختلفی از جمله خیابان ها، حوضچه ها، خطوط لوله، خاکریزها و غیره مناسب نموده است. در بیشتر موقع، ژئوتکستایل ها برای 6 کاربرد مجزا به کار می روند: جداسازی، فیلتراسیون، تقویت کنندگی، زهکشی، محافظت، پایدارسازی. این کاربردها موجب شده اند که ژئوتکستایل در پروژه های شهری، راه سازی، زیست محیطی، نصب چمن مصنوعی و غیره تبدیل به یک گزینه ایده آل و طلایی شود.


آیا می دانستید؟
ژئوتکستایل ها برای محافظت از  ردپاهای فسیلی در تانزانیا در برابر باران، فرسایش و ریشه درختان استفاده شده است.


کاربرد در ساخت سد
زمانی که بحث سد خاکریزی می شود، ژئوتکستایل ها کاربرد وسیعی دارند. با این حال، ممکن است این کاربرد در برخی موارد با محدودیت هایی رو به رو باشد، زیرا ژئوتکستایل ها مستعد آسیب در نصب و احتمال مسدود شدن می باشند. از این روی آن ها توسط مهندسان مجرب با در نظر گرفتن همه جنبه های طراحی و ساخت، طراحی و تایید می شوند.
 
ژئوتکستایل ها زمانی که بحث کاربرد در سدسازی می شود، دارای این کاربردها می باشند:

•    فیلتراسیون و زهکشی:
در برخی شرایط، ژئوتکستایل ها نقش بسیار اساسی در فیلتراسیون نشت از طریق زیر سدهای خاکریزی دارند. این منسوجات مانند فیلتر عمل می کنند و انتقال ذرات خاک را از طریق نشتی کنترل می نمایند.

•    محافظت و جداسازی:
متداول ترین کاربرد ژئوتکستایل استفاده از آن به عنوان جداساز مواد طبیعی است تا از آلودگی مناطق مجاور خاکریز جلوگیری کند. ژئوتکستایل ها هم چنین از لایه خاک در برابر نفوذ و آسیب مواد محافظت می کند. که در سابق به آن ژئوممبران گفته می شد.


•    تقویت خاک:
با خرید ژئوتکستایل با مدول بالا و قرار گرفتن زیر فونداسیون یا سازه، استحکام کششی توده خاک بهبود می یابد. این امر  موجب کاهش فشار و تنش در توده خاک می شود که خاکریز را قادر می سازد در برابر حرکات شیب یا گسترش جانبی مقاومت کند.

•    پایدارسازی سطح:
ژئوتکستایل ها می توانند به عنوان سیستم های زرهی کار کنند تا فرسایش مربوط به سدها و انتقال رسوبات در طول ساخت سد را به حداقل برسانند.

نظرات شما