بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چمن مصنوعی-آسیاچمن کاملا محفوظ می باشد

English العربیه

چمن مصنوعی ورزشی چیست؟

بازدید: 1,540
  • تاریخ انتشار
  • 29 مهر 1399

از فوتبال گرفته تا والیبال و بسکتبال و یا هر ورزش دیگر، ایران یکی از کشورهایی است که فعالیت ورزشی بسیار زیادی دارد. چه بخواهید به تماشای مسابقه ورزشی مورد علاقه خود بپردازید و یا خودتان بخواهید در برخی از رشته های ورزشی فعالیت کنید، فرقی ندارد، در هر صورت ورزش بخش عمده ای از زندگی بسیاری از افراد در سراسر دنیا به شمار می رود.

چمن مصنوعی ورزشی چیست؟

چمن مصنوعی ورزشی چیست؟

در هر صورت، زمانی که بحث ورزش می شود، امنیت بیش از هر چیزی اهمیت می یابد. از قدیم الایام زمین های ورزشی در سراسر دنیا به وسیله آسفالت یا چمن طبیعی پوشانده می شدند.

اگرچه این سطوح در نگاه اول مشکلی نداشتند، اما واقعا خطرناک بودند و موجب جراحت ها و آسیب هایی به ورزشکاران می شدند. این سطوح سفت و سخت عامل اصلی این اتفاقات ناگوار بودند. علاوه بر امنیت پایین، چمن طبیعی در روزهای بارانی گل و لای را به وجود می آورد که همین امر زمین بازی را برای بازیکنان بسیار لغزنده می کرد.

به همین دلایل، بسیاری از باشگاه ها و موسسات ورزشی به سراغ راه حل و جایگزینی تحت عنوان "چمن مصنوعی" رفتند.

مزیت های چمن مصنوعی ورزشی به قدری زیاد است که می تواند راه حل مناسبی به جای انواع سطوح سفت و سخت باشد. این روزها با پیشرفت تکنولوژی، کیفیت و ماندگاری این محصول بسیار ارتقاء یافته است.

شرکت آسیا چمن یکی از قدیمی ترین تولیدکنندگان چمن مصنوعی، همواره مطابق با آخرین تکنولوژی های روز دنیا پیش رفته است و همیشه بر این عقیده است که مشتریان لایق بهترین کیفیت ها می باشند.

چمن مصنوعی ورزشی از گذشته تا کنون؟

چمن مصنوعی در ابتدا در اروپا پا به عرصه گذاشت. این محصول از ماده ای به نام پلی پروپیلن یا اصطلاحا PP ساخته می شد. در ابتدا برای ساخت چمن مصنوعی از نایلون به کار می بردند، اما PP در کاهش ریسک جراحت و صدمه بازیکنان بسیار بهتر عمل نمود. از این رو PP تبدیل به انتخاب اول برای تولیدکنندگان شد. با گذشت سال ها، تنوع این محصول بیشتر و بیشتر شد، تا جایی که این روزها تشخیص آن ها با چمن طبیعی بسیار سخت است.

با پیشرفت تکنولوژی، تولیدکنندگان از ماده ای به نام پلی اتیلن (PE) به جای PP به کار می برند. این ماده موجب می شود تا ظاهر چمن مصنوعی، طبیعی تر و واقعی تر باشد. زمانی که این نوع چمن مصنوعی با شن و ماسه مناسبی همراه شود، می تواند سطح عالی و بی نظیری را برای مسابقات ورزشی فراهم کند که در عین امن بودن، راحتی بیشتری را برای بازیکنان همراه می آورد.

چرا باید برای زمین های ورزشی، از چمن مصنوعی استفاده کنیم؟

این روزها رقابت در زمینه بازار چمن مصنوعی بالا گرفته است و شاید انتخاب بهترین شرکت و تولید کننده بسیار سخت باشد، اما مزیت های بالقوه ای که چمن مصنوعی باید داشته باشد، شما را در این مسیر راهنمایی می کند. با ما همراه باشید تا برخی از مهم ترین مزیت های اصلی این محصول شگفت انگیز را با هم مرور کنیم.

نیاز به محافظت بسیار پایین

نیازی به گفتن نیست که چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی نیازی به مراقبت خاصی ندارد، چون اصلا رشد نمی کند. این موضوع به این معنا است که دیگر خبری از هرس کردن، کوتاه کردن، آبیاری، کود دادن و استفاده از آفت کش ها برای سبز و شاداب به نظر رسیدن زمین ورزشی، نیست. الیاف چمن مصنوعی از بین نمی روند و در برابر اشعه های UV نور خورشید و سرمای زمستان مقاوم می باشند. این موضوع موجب می شود تا باشگاه ها و استادیوم ها در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

ضد آب

چمن مصنوعی به هیچ وجه تحت تاثیر آب و هوا قرار نمی گیرد و تقریبا در هر شرایط آب و هوایی به قوت خود باقی می ماند، مگر این که طوفان و گردباد سهمگین و شدیدی روی دهد. چمن مصنوعی ورزشی در برابر آفتاب حالت خود را از دست نمی دهد و به هیچ وجه گودال هایی از گل و لای را به وجود نمی آورد. الیاف این محصول در هر شرایطی ضخامت و طول خود را حفظ می کنند و هم چنین به هیچ وجه در اثر استفاده مکرر ورزشکاران، ساییده نمی گردند.

مناسب برای انجام هر گونه ورزش

چمن مصنوعی ورزشی به بازیکنان کنترل بیشتری می دهد تا بتوانند مانور بهتری در طول بازی داشته باشند. این موضوع به این معنا است که هیچ سطح ناهموار و یا بافت متفاوتی در تمام سطح زمین ورزشی دیده نمی شود که جلوی سرعت توپ و یا ورزشکاران را بگیرد و روی عملکرد آن ها تاثیر بگذارد.

یکی از پر طرفدارترین ورزش های دنیا فوتبال است و سلامت بازیکنان در حین بازی بسیار مهم است برای اطلاع بیشتر راجع به چمن فوتبالی  حتما به  مقاله مشخصات چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد سری بزنید.

کار کمتر، بازی بیشتر

از جایی که چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی بهتر می تواند زمین بازی را تحت پوشش قرار دهد، بازی ها و مسابقات بیشتری می توانند روی آن انجام شوند، بدون این که نیاز به ترمیم و رسیدگی زیادی داشته باشد. از طرف دیگر چمن مصنوعی ورزشی می تواند زودتر و بیشتر از سایر سطوح، مورد استفاده قرار بگیرد و دیگر خبری از تاخیر و کنسلی مسابقات ورزشی نیست.

امنیت بسیار پیشرفته

تکنولوژی جدید در ساخت چمن ورزشی مصنوعی موجب شده است تا ریسک ساییده شدن پوست با سطح زمین بسیار کاهش یابد. محققان مشخص کرده اند که این نوع سطوح نسبت به چمن های طبیعی امن تر می باشند، حتی در شرایط بارانی، زیرا به خوبی آب را زهکشی می کنند و چمن را خشک نگاه می دارند.

تطبیق پذیری و آماده سازی

چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره است و می تواند استفاده و تردد بیش از اندازه را تحمل کند. اصولا چمن طبیعی بعد از پایان مسابقات، نیاز به یک پروسه ترمیم و بازسازی دارد تا برای مسابقه بعدی آماده شود. اگر مخصوصا می خواهید در زمین مورد نظر مسابقات ورزشی گوناگونی برگزار شود، بهترین و به صرفه ترین راه حل موجود چمن مصنوعی می باشد.

در حالی که چمن طبیعی در برابر حدود 100 ساعت استفاده و بازی دوام می آورد، تحمل چمن مصنوعی در این شرایط، بالای 500 ساعت می باشد.

عدم نیاز به رشد و یا گذشت زمان

بعد از نصب چمن مصنوعی ورزشی، همه چیز آماده استفاده می باشد. این در حالی است که آماده سازی چمن طبیعی می تواند مدت زمان بسیاری به طول بیانجامد و نیازمند دقت و توجه بسیار است. هم چنین با مرور زمان برخی از بخش های چمن طبیعی ممکن است دچار آسیب و ساییدگی شود و از بین بروند. دیگر نیازی نیست که تکرار کنیم که رسیدگی هایی مانند آبیاری و کود دادن و غیره نیز برای سبز و شاداب به نظر رسیدن چمن طبیعی در زمین های ورزشی مورد نیاز می باشد.

اما هیچ یک از این مشکلات درباره چمن مصنوعی صدق نمی کند و شما می توانید با خیال راحت یک بار هزینه کنید و دیگر نگران و ماندگاری سطح زمین ورزشی نباشید.

آیا انتخاب شما صحیح و درست است؟

موفقیت تیم شما ارزشمند است. اعضای تیم، مربی ها و تمامی افرادی که برای موفقیت تیم تلاش می کنند، تنها به یک چیز فکر می کنند و آن هم برد تیم است. اما برد همه چیز نیست. Pat Riley یکی از عالی ترین مربی های NBA یک بار گفت: "یک قهرمان، به انگیزه ای فراتر از برد نیاز دارد" ما به شدت با این جمله موافق هستیم.

علاوه بر پیروزی و برد، آیا تیم شما ارزش این را ندارد تا هدف بالاتری داشته باشد؟ تغییر چمن طبیعی به چمن مصنوعی برای زمین بازی نه تنها در هزینه های تیم شما صرفه جویی می کند، بلکه موجب پایداری هر چه بیشتر آن می شود. انتخاب آگاهانه تر برای زمین های ورزشی، مسئولیت زیست محیطی است که همه ما در آن سهیم هستیم.

ما درک می کنیم که انتخاب چمن مصنوعی ورزشی تصمیم بزرگی است. ما درک می کنیم که هزینه ها ممکن است در ابتدا برای شما اغراق آمیز به نظر برسند. اما به یاد داشته باشید که شما محصولی را خریداری می کنید که می تواند تا مدت ها بدون نیاز به هزینه اضافه دیگر ماندگاری داشته باشد. یک بار همین هزینه کنید و سال های سال از هزینه های اضافه به دور باشید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید، متخصصان و مشاوران آسیا چمن در خدمت شما عزیزان می باشند.

نظرات شما

آرشیو مقالات