بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چمن مصنوعی-آسیاچمن کاملا محفوظ می باشد

English العربیه

مشخصات چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد

  • تاریخ انتشار
  • 16 خرداد 1400

چمن مصنوعی و زمین های ورزشی تاریخچه طولانی با همدیگر دارند.
یکی از اولین کاربردهای چمن مصنوعی- سال 1965 زمانی که اولین بار توسط شرکت چمسترند تولید شد- در آمستردام تگزاس، مرکز اصلی بازی های لیگ تیم بیس‌بال به نام Houston Astros بود.

مشخصات چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد

مشخصات چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد
 

از آن پس مشخص شد که مزیت های داشتن چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی بسیار زیاد می باشد و بسیاری از مشکلات و مسائل را رفع می کند، از این رو چمن مصنوعی برای بیشتر زمین های ورزشی از جمله فوتبال، هاکی و راگبی مورد استفاده قرار گرفت.

شرکت آسیاچمن نیز با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه تولید انواع چمن های مصنوعی ورزشی و تزئینی، پا به عرصه این بازار بزرگ گذاشته است و تمام سعی و تلاش خود را می کند تا با حساسیت و دقت بر تمامی پروسه های ساخت، چمن مصنوعی را ارائه نماید که برای هدف شما به بهترین وجه ممکن عمل می کند.

البته این تنها مزیت ورزشی چمن مصنوعی نیست که مورد بحث می باشد و توجه بسیاری را در سراسر جهان به خود جلب نموده است، محبوبیت چمن مصنوعی در پروژه های خانگی و تجاری نیز زبانزد خاص و عام است. اما ما در این مقاله می خواهیم درباره چمن مصنوعی که برای زمین های فوتبالی مفید و نتیجه بخش است، صحبت کنیم.

 

چمن مصنوعی فوتبالی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 


1.در تمامی آب و هوا باید یکسان و یک شکل بماند
هوا آفتابی باشد یا بارانی هیچ تاثیری روی چمن مصنوعی ندارد. مزیت بزرگ چنین زمین هایی این است که قدرت زهکشی و تخلیه آب بسیار قدرتمندی دارد و از این رو دیگر لازم نیست تا مسابقات فوتبال به دلیل آب‌گرفتگی و نامناسب بودن شرایط زمین و چمن ها تعطیل و کنسل شوند.
این لغو شدن ها نه تنها برای بازیکنان ناامیدکننده است، بلکه می تواند برای صاحبان باشگاه و زمین ورزشی به معنی از دست دادن سود و درآمد باشد.
با استفاده از چمن مصنوعی فوتبالی با هر میزان بارش باران، تخلیه و زهکشی از طریق بکینگ نفوذپذیر آن به گونه ای انجام می پذیرد که سطح چمن به سرعت خشک احساس می شود.
از طرف دیگر روزهای گرم سال با حرارت بالای نور خورشید نیز موجب از بین رفتن الیاف چمن و یا قهوه ای رنگ شدن آن ها نمی گردد.
به این ترتیب شما همیشه زمین ورزشی را با چمن های سرسبز و پرپشت و با نشاط مشاهده می کنید، حال فرقی هم ندارد که تابستان باشد یا زمستان و هوا برای بازی کردن مساعد باشد یا خیر.


2. چمن مصنوعی باید دوستدار محیط زیست باشد
برخلاف چمن طبیعی، چمن مصنوعی به حداقل آب ممکن نیاز دارد. آب بسیاری که صرف آبیاری چمن های طبیعی می شود، اثر سوء و جبران ناپذیری روی محیط زیست می‌گذارد و این موضوع از نظر مالی به ضرر باشگاه ها و زمین های ورزشی است، زیرا سالیانه باید مبلغ هنگفتی را برای قبض آب بپردازند.
از طرف دیگر چمن مصنوعی به هیچ یک از کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات نیاز ندارد تا در صحت و سلامت قرار داشته باشد. این مواد شیمیایی و سمی که برای نگهداری از چمن ها به کار برده می شوند، تاثیرات منفی روی بازیکنان و محیط زیست دارد.
همه این ها باعث می شود تا چمن مصنوعی گزینه مناسبی برای حفظ محیط زیست باشد و موجب تشدید بحران کم آبی که در بیشتر مناطق در سراسر جهان شایع شده است، نمی گردد.

 

3. چمن مصنوعی فوتبالی ریسک آسیب و جراحت را کاهش می دهد

از زمان اختراع لایه محافظ فومی زیر چمن مصنوعی، ریسک آسیب به بازیکنان هنگام اجرای عملکردهای تاکتیکی، به شدت کاهش یافته است.
زیرا این لایه محافظ، ضربات ناشی از افتادن و لیز خوردن حین تاکتیک های فوتبال مانند تکل، پاس، دریبل، چرخش و غیره را به خود جذب می کند و به این ترتیب فشار کمتری به مفاصل بازیکنان وارد می شود.
این موضوع از نظر مالی برای باشگاه ها و مدیران زمین های ورزشی بسیار قابل توجه است زیرا لازم نیست تا هزینه ای برای درمان و مراقبت از بازیکنان مصدوم بپردازند.

برخی از این صدمات می تواند زندگی حرفه ای یک بازیکن را برای همیشه از بین ببرد، از این رو بسیار اهمیت دارد تا باشگاه ها هر کاری از دستشان بر می آید برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار انجام دهند. یک راه حل بسیار نتیجه بخش و موثر، استفاده از چمن مصنوعی همراه با لایه محافظ زیر آن می باشد.
این هزینه اضافه توسط کاهش نیاز به مراقبت های پزشکی از بازیکنان مصدوم، به سرعت جبران می گردد.

 

 

4. چمن مصنوعی هم طبیعی دیده می شود و هم واقعی احساس می شود

زمانی نه چندان دور بود که چمن های مصنوعی از راه دور نیز قابل تشخیص بودند و الیاف زبر و خشکی داشتند. خوشبختانه تکنولوژی در کیفیت و واقع گرایی چمن مصنوعی فوتبالی پیشرفت کرده است و موجب شده است تا کمتر کسی بتواند تفاوت میان چمن طبیعی و مصنوعی را تشخیص دهد.

در واقع با استفاده از موادی به نام اینفیل یا فیلر، چمن مصنوعی خاصیت ضد ضربه بودن و ارتجاعی و برگشت پذیر بودن الیاف چمن طبیعی را به خوبی تقلید می کند.
هم چنین چمن مصنوعی هیچ گونه ناهمواری را در سطح زمین نمایان نمی کند، چیزی که درباره با چمن طبیعی خیلی دور از انتظار نیست. این امر مهارت بازیکنان را افزایش می دهد و به تسهیل چرخش و حرکت توپ نیز کمک می نماید.


5. چمن مصنوعی می تواند به طور مکرر مورد استفاده قرار بگیرد
چمن مصنوعی می تواند در برابر فشارهای مکرر و مداوم طی ساعت ها بازی بدون وقفه سالم بماند و هیچ تغییری نکند. این امر به این معنی می باشد که می تواند از صبح تا شب میزبان مسابقات و بازی های فوتبال متعددی باشد، بدون این که نشانه ای از خرابی و یا ساییدگی در آن دیده شود.
همین موضوع چمن مصنوعی فوتبالی را به بهترین گزینه برای کاهش هزینه های خدماتی و رسیدگی به زمین چمنی در باشگاه ها تبدیل می نماید.
حتی گاها مشاهده شده است که بسیاری از مدارس از این نوع از چمن های ویژه استفاده کرده اند تا در طول روز برای دانش آموزان مورد استفاده قرار گیرد و در شیفت عصر و شب برای سانس بزرگسالان آماده و مهیا باشد.
به این ترتیب چمن مصنوعی می تواند سرمایه گذاری ارزشمندی برای هدف تجاری شما باشد. یک بار چمن مصنوعی را نصب می کنید اما می توانید سال های سال بدون نیاز به جایگزینی از آن برای تیم های فوتبال و یا سایر وزش های دیگر نیز به کار ببرید.


6. چمن مصنوعی نیاز به نگهداری حداقلی دارد
از نظر مراقبت و رسیدگی و خرید تجهیزات ضروری، چمن مصنوعی اصلا شباهتی به چمن طبیعی ندارد.
تنها کاری که باید در این زمینه انجام دهید، شانه زدن الیاف تخت و خوابیده و پخش کردن مجدد مواد اینفیلی می باشد که طی حرکات بازیکنان جا به جا شده است. این کار به قدری ساده است که توسط یک فرد به راحتی انجام می پذیرد و نیاز به استخدام یک تیمی متشکل از افراد مختلف برای تقسیم کردن کارهای مربوط به رسیدگی چمن بین آن ها نمی باشد.

 

دستگاه چمن زن، دستگاه استریمر (برای کوتاه کردن و بریدن چمن ها) و جاروبرقی باغبانی و غیره با استفاده از چمن مصنوعی فوتبالی نیاز نخواهد بود و زمین چمنی شما در هر ساعت روز و هر روز از هفته آماده و مهیا می باشد و نیاز به هیچ پروسه آماده سازی برای شروع بازی های فوتبال ندارد.
از طرف دیگر خط گذاری ها و نشانه گذاری های زمین، با چمن مصنوعی دائمی خواهد بود و نیازی به رنگ آمیزی مجدد آن ها ندارید، کاری که مجبور بودید برای چمن طبیعی انجام دهید.
این میزان کاهش هزینه نگهداری به معنی سود دهی بیشتر باشگاه های ورزشی می باشد.

 

 

7. چمن مصنوعی می تواند متناسب با نیازهای بخصوص شما باشد

اگر به نصب چمن مصنوعی فوتبالی فکر می کنید، بسیار اهمیت دارد تا به یاد داشته باشید که شما گزینه های بسیاری در اختیار دارید تا از میان آن ها بهترین گزینه را متناسب با نیاز و بودجه خود انتخاب کنید.
شما حتما نباید بودجه زیادی برای یک زمین فوتبالی وسیع و بزرگ داشته باشید. می توانید حتی برای زمین های کوچک نیز از چمن مصنوعی استفاده کنید و از مزیت های آن بهره مند شوید.
از این رو اصلا لازم نیست که زمین ورزشی بزرگی که در خیال خود فکر می کنید داشته باشید، زمین های کوچک تر نیز می توانند محل مناسبی برای بازی های فوتبال محلی برای نوجوانان و بزرگسالان باشند یا حتی می توانید از چنین چمن مصنوعی برای زمین ورزشی خانگی خود نیز استفاده کنید.

 

همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر با انواع چمن مصنوعی فوتبالی سری به مقاله انواع چمن مصنوعی فوتبالی بزنید .
 

حرف آخر
چمن مصنوعی از زمان ورود به بازار تا به حال متحمل تغییرات بسیاری شده است. محبوبیت این محصول دلیل کافی برای باشگاه ها و زمین های ورزشی حرفه ای در سراسر جهان مهیا می کند تا به جای چمن طبیعی از چمن های مصنوعی کاربردی و تطبیق پذیر استفاده کنند.
چمن مصنوعی فوتبالی از هر جهت می تواند مناسب نیازها و بودجه های باشگاه ها و تیم های بزرگ و کوچک و حرفه ای یا آماتور باشد. از این رو ارزش این را دارد تا یک بار آن را امتحان کنید و مشاهده نمایید که سال های سال از بسیاری از دردسرها و مشکلات وابسته به چمن خلاص می شوید.

 

نظرات شما