بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد چمن مصنوعی-آسیاچمن کاملا محفوظ می باشد

English العربیه

مشخصات چمن مصنوعی فوتبالی چیست؟

  • تاریخ انتشار
  • 25 ارديبهشت 1400

میلیون ها زمین فوتبال و باشگاه های ورزشی در سراسر دنیا وجود دارد که زمین چمن آن‌ها نه تنها برای تمرین، بلکه برای مسابقات ورزشی و رقابت های فوتبالی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات چمن مصنوعی فوتبالی چیست؟

مشخصات چمن مصنوعی فوتبالی چیست؟
 

این روزها شاهد هستیم که بیشتر این زمین ها به سمت استفاده از چمن مصنوعی رفته اند تا سطح بهتری برای بازی و تمرین و اجرای تاکتیک های فوتبالی برای بازیکنان مهیا کنند، چیزی که چمن طبیعی واقعا در آن ضعف دارد و در برخی مواقع شرایط را برای بازی بسیار سخت و طاقت فرسا می نماید.

شرکت آسیاچمن به انتخاب شماره یک و گزینه برتر در میان شرکت ها و تولیدکنندگان چمن مصنوعی فوتبالی تبدیل شده است و در این زمینه به شهرت بالایی دست یافته است که آن را مدیون جلب رضایت مشتریان، تامین نیازهایشان، ارائه باکیفیت ترین وبادوام ترین چمن ها و غیره می باشد.

کادر متخصص آسیاچمن اینجا است تا به شما بهترین نوع چمن مصنوعی را برای زمین ورزشی ارائه نماید، فرقی هم ندارد که موقعیت زمین چگونه باشد و در چه موقعیت اقلیمی قرار داشته باشد.


مزیت های چمن مصنوعی فوتبالی چیست؟
حتما دلایلی بسیاری برای این حجم از محبوبیت این محصول وجود دارد:

1.آن ها تقریبا در هر شرایط آب و هوایی قابل استفاده هستند و نیاز به یک دوره ریکاوری بین سانس های بازی ندارند. به این ترتیب است که مخصوصا در شهرهایی که فضای محدودی برای زمین های فوتبال وجود دارد، چمن مصنوعی نتیجه قابل توجهی را به وجود می آورد. در واقع این محصول زمین را برای تیم های مختلفی آماده و مهیا می کند.  

2. قدرت و استحکام چمن مصنوعی هم چنین موجب می شود تا ماندگاری و طول عمر بیشتری داشته باشد. در حقیقت، میانگین عمر این محصول تا حدود 2000 ساعت بازی در سال تخمین زده می شود، این در حالی است که چمن طبیعی خاصیت خود را بعد از 400 تا 800 بازی از دست می دهد. واقعا رقم قابل توجهی است.
این میزان اختلاف به معنی صرف هزینه های هنگفتی برای احیای مجدد چمن های طبیعی می باشد که از طرف دیگر وقت بسیاری را از تیم های فوتبال می گیرد و دست و پای بازیکنان را برای ارائه بهترین بازی‌شان می بندد.


3. چمن مصنوعی به شدت نیاز به نگهداری اندکی دارد. اگرچه سطح چمن باید به طور منظم تمیز شود، اما نیازی به کارهای زمان‌بری مانند هرس کردن، تهویه هوا یا  کود دادن نیست. از همه مهم تر، به هیچ وجه برای رشد کردن به آبیاری نیازی ندارد که یک مزیت بسیار عالی مخصوصا در طول روزهای گرم و سوزان تابستان به شمار می رود.
به طور کلی، شاید چمن مصنوعی فوتبالی نیاز داشته باشد تا چند بار در سال تمیز شود، همین و بس.

4. چمن مصنوعی موجب جذب هر چه بیشتر بازیکنان و ورزشکاران به باشگاه و زمین ورزشی مورد نظر می شود و از این رو شمار عضویت آن ها بالا می رود و در نتیجه درآمدزایی آنان نیز روند صعودی می گیرد.

5. چمن مصنوعی موجب می شود تا تمرین و بازی بازیکنان حتی در آب و هوای مرطوب و بارانی نیز ادامه داشته باشد. از این رو در تابستان و زمستان و یا بهار و پاییز، زمین چمن برای آن ها مهیا می باشد و هیچ مانعی سد راه آن ها قرار ندارد.

اگر تمایل دارید از دیگر مزایای چمن مصنوعی فوتبالی اطلاع پیدا کنید حتما مقاله مزایای چمن مصنوعی فوتبالی را مطالعه کنید.

تصمیم گیری. انتخاب چمن مصنوعی مناسب برای زمین های فوتبالی
این روزها سیستم های چمن مصنوعی بسیار متنوعی در بازار وجود دارد. از این رو سوالی بسیار مهمی که در این جا پیش می آید که "کدام نوع چمن مصنوعی فوتبالی برای باشگاه و زمین بازی موردنظر شما مناسب است؟"
برای پاسخ به این سوال بسیار اهمیت دارد تا اجزای چمن مصنوعی و انواعی که در بازار وجود دارد را بشناسید و مورد بررسی قرار دهید. نسل سوم چمن های مصنوعی مدرن شامل این اجزا می باشند:

1.یک لایه فشرده و ارتجاعی یا یک لایه بیس با خواص و عملکردهای ورزشی
2. سطح چمن مصنوعی
3. اینفیل، به طور مثال گرانول های پلاستیکی قابل ارتجاعی و شن کوارتز  


سطح چمن مصنوعی الیافی وجود دارد که روی لایه بکینگ کوک می خورند، درست مانند روند تولید فرش.


لایه بیس و پایه قابل ارتجاعی چمن مصنوعی در زمین های فوتبال
معمولا این لایه باید بین 30 تا 35 میلی متر ضخامت داشته باشد و معمولا شامل گرانول های پلاستیکی بازیافت شده و یا چسب های پلی اورتان می باشند. این لایه فشرده موجب استحکام و ایجاد خاصیت ارتجاعی و کشسانی می شود و دارای طول عمر بالای 30 سال است.
هم چنین در بیشتر مواقع تولیدکنندگان، این لایه را از نظر داشتن بهترین خواص برای ضد ضربه بودن و عدم تغییر شکل و هم چنین حفظ امنیت و سلامت بازیکنان تضمین می کنند.


الیاف صاف و هموار و برای بازیکنان حرفه ای
دومین لایه از سیستم پیشرفته چمن مصنوعی فوتبالی به الیاف آن باز می گردد که هم در انواع صاف و هموار و هم در انواع شکلی موجود می باشند. این الیاف چمن مصنوعی روی یک لایه به نام بکینگ کوک می خورند.
 این الیاف توسط سوزن دستگاه به بکینگ یا لایه زیرین خود دوخته می شوند و از این رو آن ها در تمام طول عمر خود خیلی محکم کنار هم قرار می گیرند و اصلا از هم جدا نمی شوند، مگر این که پروسه کوک خوردن آن ها خیلی با کیفیت و درست و دقیق انجام نشده باشد.

 

الیاف در کنار لایه بیس خود به طور کلی، خصوصیت های چمن مصنوعی برای روند بازی فوتبال را تعیین می کنند. همان طور که گفتیم انواع مختلفی از شکل الیاف چمن مصنوعی وجود دارد.
شکل  صاف و هموار بهترین انتخاب برای زمین های منحصر به فوتبال و یا زمین های ورزشی می باشد که تیم های دیگر هم چون راگبی و فوتبال آمریکایی نیز در آن جا فعالیت می کنند.

این الیاف نه تنها صاف و هموار هستند و بازی و حرکت را برای بازیکنان ساده می سازند، بلکه به دلیل این که خیلی زود سر جای خود باز می گردند و موجب چرخش بهتر توپ روی سطح زمین می شوند، موجب می شوند تا تجربه بازی فوتبال درست مانند چمن های طبیعی و حتی بهتر از آن احساس شود.


الیاف شکلی برای استفاده مکرر و برای مدت زمان طولانی
الیاف شکلی که اساساً برای زمین های ورزشی هاکی به کار می رفت، بیش از الیاف صاف و هموار دوام و مقاومت دارند. به علاوه این الیاف نشان دهنده پیشرفت های چشمگیر در سال های اخیر در صنعت تولید چمن مصنوعی می باشند و از همه مهم تر نسبت به انواع قبلی بسیار نرم و لطیف احساس می گردند.


شکلی بودن الیاف به این معنی است که مواد اینفیل مانند شن و خرده لاستیک بهتر است در چمن مصنوعی فیکس شوند تا جلوی هدر رفتن آن گرفته شود. این موضوع به این معنا است که نیاز به شارژ مجدد خرده لاستیک ها کاهش می یابد و از این رو در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست گام بزرگی برداشته می شود.
بنابراین چمن مصنوعی فوتبالی می تواند ساعات طولانی و به طور مکرر برای استفاده بازیکنان آماده و حاضرباشد، بدون این که هیچ مشکلی را به وجود بیاورد، همه این ها در حالی است که نگهداری بسیار اندکی نیاز دارد.


اینفیل نیز روی کیفیت سیستم چمن مصنوعی تاثیر می گذارد
سومین عامل تاثیرگذار به مواد اینفیل و یا مواد پرکننده باز می گردد که در انواع مختلفی در دسترس می باشد. بسته به نوع سیستم چمن مصنوعی، مواد اینفیل شامل مواد مختلفی است، از جمله خرده پلاستیک های کشسانی و شن  کوارتز.


شن موجب سنگین شدن چمن و حفظ حالت تعادل انتهای الیاف یا همان ریشه الیاف می شود.
خرده پلاستیک ها نیز از جراحت و آسیب به بازیکنان حین بازی جلوگیری کرده و سطح بسیار کاربردی را برای آن ها مهیا می نماید.
استفاده از اینفیل سبز نیز موجب تازه و باطراوت به نظر رسیدن چمن مصنوعی فوتبالی می شود، از طرف دیگر موجب کاهش دمای چمن در روزهای گرم سال می شود.

به علاوه، مواد اینفیل موجب می شوند تا بازیکنان برای انجام تمامی تاکتیک ها اعم از پاس دادن، پاس گرفتن، تکل، سرعت عمل، تغییر حرکت و غیره شرایط مناسبی در اختیار داشته باشند. از طرف دیگر حرکت توپ ساده و روان انجام می شود و هیچ چیز مانع چرخش مناسب توپ نمی شود.

نتیجه گیری
اگر می خواهید زمین فوتبال خود را برای بازیکنان حرفه ای و آماتور به وسیله چمن مصنوعی مجهز کنید ما به شما پیشنهاد می کنیم که از چمن مصنوعی نسل سوم و یا چمن های  3Gبا الیاف صاف و هموار استفاده کنید. این نوع کامل  حس چمن های طبیعی را به بازیکنان القاء می کند و ظاهر چمن نیز بسیار واقعی به نظر می رسد.
انتخاب درست مواد اینفیل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا روی کیفیت بازی تاثیر بسزایی می گذارد و در نهایت از سلامت و امنیت بازیکنان محافظت می نماید.


قدرتمندترین نوع چمن مصنوعی فوتبالی به آن نوعی گفته می شود که دارای لایه کشسانی و الیاف شکلی یا موج دار است که سطح عالی را برای زمین های ورزشی بسیار پرکاربرد و یا زمین های فوتبال عمومی می سازد.
از جایی که زمین فوتبال مکانی است که توسط افراد بیشتری و برای مدت زمان طولانی استفاده می شود، پس انتخاب باکیفیت ترین اجزای سیستم چمن مصنوعی می تواند روی نتیجه کار تاثیر فوق العاده ای داشته باشد.

نظرات شما